wiertniczy | e-blogi.pl
Blog wiertniczy
Wiertnica wiertnicy nierówna 2016-12-07


Prowadzenie prac geologicznych najczęściej wiąże się z jedną czynnością - wykonywaniem odwiertów. I nie jest w tym miejscu ważne czy badania dotyczą gruntu na działce, na której postanowiliśmy postawić dom, pasa drogowego, na którym będzie wylany asfalt czy też terenu, na którym istnieje podejrzenie o bogactwach naturalnych znajdujących się w pewnej odległości od gruntu. Odwiert w każdej z tych sytuacji jest najprostszym, najtańszym i najszybszym sposobem na zapoznanie się z budową i układem warstw.


Nie oznacza to oczywiście, że w każdej z powyższych sytuacji do wykonania odwiertu zostanie wykorzystane to samo narzędzie, gdyż każda z nich wymaga wykonania odwiertów w różnych skalach. Obecnie produkowane są urządzenia pozwalające na wykonywanie od najmniejszych i najpłytszych otworów, aż po wiercenia bardzo głębokie.


Wiertnica, bo tak fachowo nazywa się takie urządzenie, w swojej konstrukcji jest bardzo prosta. Niezależnie od swojego rozmiaru element wykonujący odwiert ma kształt świdra i dokładnie w taki sposób działa - wwierca się stopniowo w głąb ziemi, odprowadzając ku górze urobek.


Najprostszymi wiertnicami będą więc świdry, wykorzystywane w pracach ogrodowych, mające postać krótkiego, ręcznego świdra z trzonkiem i uchwytem do przekręcania. Z powodzeniem nadaje się do wykonywania dołów pod sadzonki, czy też pod słupki ogrodzeniowe.

e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]