wiertniczy | e-blogi.pl
Blog wiertniczy
Wiertnica do studni - co warto wiedzieć? 2016-06-24

Studnia - dla jednych to źródło, z którego czerpie się wodę do celów gospodarczych czy do podlewania ogrodu, a dla innych to jedne jedyne źródło bieżącej wody. W miejscach, które znajdują się daleko od cywilizacji nie jest łatwo podłączyć się do wodociągu. W takich sytuacjach studnia wydaje się być jedyną możliwością czerpania wody.


Wiertnice do studni


Aby wykonać studnię, można wykopać lub wywiercić otwór w ziemi o określonej głębokości. Stosuje się do tego specjalne maszyny - wiertnice do studni. Urządzenia te muszą charakteryzować się dużą mocą, wydajnością oraz niezawodonością, gdyż wiertło musi dostać się na dużą głębokość. Generalnie im głębsza studnia, tym większa szansa na dokopanie się do lepszej jakościowo wody oraz tym mniejsza szansa, że nawet w czasie silnej suszy tej wody zabraknie.


Wiercenie studni


Niezbędnym narzędziem do wykonania każdej studni wierconej jest wiertnica do studni czyli maszyna, która drąży otwór w ziemi o określonej głębokości, przerywając cieki wodne i dostając się tym samym do wody. Studnie można podzielić według kilku kryteriów:

- według głębokości:

- studnie płytkie (do 25-30 metrów głębokości)

- studnie głębokie (powyżej 30 m głębokości)

- według szerokości (średnicy):

- małośrednicowe (do 50 cm średnicy)

- wielkośrednicowe (powyżej 50 cm średnicy)

Inne kryteria podziału biorą pod uwagę sposób wykonania otworu w ziemi oraz konstrukcję i przeznaczenie.

Wykonanie studni metodą wiercenia jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym sposobem wykonywania tego typu konstrukcji. Zajmuje stosunkowo najmniej czasu oraz dla najbardziej popularnych, niedużych konstrukcji wypada wyjątkowo korzystnie cenowo.


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]