wiertniczy | e-blogi.pl
Blog wiertniczy
Wiertnice i świdry do ziemi 2015-09-18

W przypadku sprzętu do ogólnie rozumianego przekopywania ziemi bardzo często dochodzi do sporów o nazewnictwo. Nomenklatura dla wielu fachowców jest bardzo ważna i często zwyczajnie ważniejsza, niż nakazywałby zdrowy rozsądek. Powoduje to, że nierzadko trzeba rozsądzać różne spory. Tak właśnie jest w przypadku wiertnic i świdrów do ziemi. Niektórzy mówią, że istnieją tylko wiertnice i nie ma czegoś takiego, jak jakieś świdry. Inne stanowisko mówi, że wiertnica i świder to dwa zupełnie inne urządzenia.

Patrząc od strony technicznej, faktycznie nie powinno być w nazewnictwie większych różnic. Wszystkie urządzenia, które podpadają pod kategorię, o której mowa, to zwyczajnie wiertnice i tyle. Świder to raczej określenie nieformalne, ale warto rozumieć, w jaki sposób niektórzy fachowcy wykonują tutaj podział. Najprościej rzecz ujmując, wszystkie wiertnice dające się obsłużyć przez jedną osobę, to świdry. Jeśli jakaś wiertnica wymaga do jej prawidłowego, bezpiecznego obsłużenia dwóch osób, to wtedy dopiero niektórzy fachowcy trochę starszej daty są w stanie się zgodzić, ze urządzenie zasługuje na dumniej brzmiącą nazwę.

Podkreślmy jeszcze raz, że od strony technicznej i formalnej nie ma tutaj żadnych różnic i jedno określenie może być zamiennie używane z drugim, ale w praktyce wykorzystania wiertnic trzeba znać takie rzeczy, by nie zostać zaskoczonym.


Sposób oceny zagęszczenia gruntu przy użyciu sond dynamicznych 2015-09-18

Współcześnie przywykliśmy judo tego, że jeśli wykonywane jest jakieś badanie i pojawia się na placu robót coś, co dumnie nazywa się sondą dynamiczną, to powinniśmy mieć do czynienia z elektroniką, komputeryzacją informatyzacją, miniaturyzacją i jeszcze szeregiem innych zdobyczy nowoczesnego świata. Czasami jednak najprostsze rozwiązania są najlepsze i tak właśnie jest w przypadku sondowania dynamicznego, którego zadaniem jest określenie klasy sypkości gruntu. Innymi słowy, jeśli podejrzewamy, że nasze podłoże jest sypkie, na przykład piaszczyste, musimy określić, jak bardzo jest sypie, by wiedzieć, co bezpiecznie możemy na danym podłożu robić, a co będzie wymagało specjalnego zabezpieczenia.Sonda dynamiczna to specjalny młot, który wbija do ziemi sondę, czyli obrazowo mówiąc, specjalny pręt ze stożkiem na końcu, który zwykle jest pozostawiany po badaniu w ziemi, jeśli tylko jest to możliwe i nie powoduje żadnych przyszłych problemów. Silnik spalinowy podnosi młot na określoną wysokość, ten spada na pręt, który wbijany jest w ziemię ze ściśle określoną siłą. Następnie mierzy się, jak głęboko dana siła pozwoliła wejść naszej sondzie i w ten sposób dowiadujemy się, jaka jest klasa sypkości gruntu. W oczywisty sposób będzie on tym bardziej sypki, im większą głębokość można uzyskać przy jednym uderzeniu młota.


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]