Wiertnice i świdry do ziemi | wiertniczy | e-blogi.pl
Blog wiertniczy
Wiertnice i świdry do ziemi 2015-09-18

W przypadku sprzętu do ogólnie rozumianego przekopywania ziemi bardzo często dochodzi do sporów o nazewnictwo. Nomenklatura dla wielu fachowców jest bardzo ważna i często zwyczajnie ważniejsza, niż nakazywałby zdrowy rozsądek. Powoduje to, że nierzadko trzeba rozsądzać różne spory. Tak właśnie jest w przypadku wiertnic i świdrów do ziemi. Niektórzy mówią, że istnieją tylko wiertnice i nie ma czegoś takiego, jak jakieś świdry. Inne stanowisko mówi, że wiertnica i świder to dwa zupełnie inne urządzenia.

Patrząc od strony technicznej, faktycznie nie powinno być w nazewnictwie większych różnic. Wszystkie urządzenia, które podpadają pod kategorię, o której mowa, to zwyczajnie wiertnice i tyle. Świder to raczej określenie nieformalne, ale warto rozumieć, w jaki sposób niektórzy fachowcy wykonują tutaj podział. Najprościej rzecz ujmując, wszystkie wiertnice dające się obsłużyć przez jedną osobę, to świdry. Jeśli jakaś wiertnica wymaga do jej prawidłowego, bezpiecznego obsłużenia dwóch osób, to wtedy dopiero niektórzy fachowcy trochę starszej daty są w stanie się zgodzić, ze urządzenie zasługuje na dumniej brzmiącą nazwę.

Podkreślmy jeszcze raz, że od strony technicznej i formalnej nie ma tutaj żadnych różnic i jedno określenie może być zamiennie używane z drugim, ale w praktyce wykorzystania wiertnic trzeba znać takie rzeczy, by nie zostać zaskoczonym.


Dodaj komentarz


e-blogi.pl
  e-blogi.pl  [Załóż blog!] rssSubskrybuj blogi
[Zamknij reklamy]